Izba Regionalna otwarta jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku (w dni pracy szkoły) w godzinach 8:00 - 14:00. Przed rozpoczęciem zwiedzania prosimy o zgłoszenie się do Sekretariatu.
W roku I Kongresu Kociewskiego uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę do Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie. Wówczas zrodził się pomysł utworzenia w szkole wystawy dawnych przedmiotów użytkowych. Przez całą zimę trwały prace nad zbieraniem, gromadzeniem i ochroną przed zniszczeniem różnych pamiątek najbliższej okolicy. Eksponaty przynosili mieszkańcy Bytoni – uczniowie, ich rodzice i dziadkowie, przyjaciele szkoły. W 1995 otwarta została w „starej” szkole Izba Regionalna w Bytoni. W sali lekcyjnej wyeksponowane zostały różne przedmioty użytku codziennego – pamiątki materialnej kultury Kociewia.
W budynku nowej szkoły Izba Regionalna mieści się (od 25 listopada 2007r.) w odrębnym pomieszczeniu zaaranżowanym na wzór wnętrza chaty kociewskiej. W ciągu kilkunastu lat zgromadzono pokaźną kolekcję dawnych przedmiotów, co pozwoliło na wyeksponowanie ich w naturalnym, domowym charakterze poszczególnych pomieszczeń - w kuchni, komorze (spiżarnia), izbie gościnnej ze stołem na piętnaście osób oraz w części gospodarczej (szałerek).
Dziś w naszym bytońskim szkolnym muzeum znajdują się: stare komody, szafy, kredensy, kufry, kołyska, stoły i krzesła dawnych mieszkańców najbliższej okolicy. Są to niejednokrotnie rzeczy używane dawniej przez dziadków i pradziadków uczniów naszej szkoły. Ponadto muzeum posiada bogate kolekcje lamp naftowych, kolekcje żelazek na węgiel i tzw. duszę, kolekcje filiżanek czy też innych naczyń kuchennych, ganków. Bardzo interesujące są dawne narzędzia i urządzenia służące do pracy
w gospodarstwie oraz do pracy w przydomowych warsztatach – stolarskim, kołodzieja, szewca. Dawne kierzanki, centryfugi, kołowrotki świadczą o charakterze zajęć miejscowej ludności.
Izba posiada swój niepowtarzalny regionalny, kociewski klimat i przyciąga wiele osób chętnych, które podziwiają zbiory. Najmilsze słowa naszych gości: „To miejsce mojego dzieciństwa!” lub „Czuję się jakbym wrócił do domu moich dziadków”… i o to chodzi, to właśnie tak ma oddziaływać. Izba jest także miejscem, w którym odbywają się różnego rodzaju spotkania z ciekawymi ludźmi Kociewia i różne lokalne imprezy regionalne.
Mottem funkcjonowania Izby uczyniliśmy słowa Bernarda Sychty: „Kocham atmosferę, jaką wnoszą stare rzeczy – wyrażają bowiem trwałość.”